Desať tisíc krokov denne zlepší zdravie
Nie je to zložité. Desať tisíc krokov denne – také je odporučenie na zdravotné problémy prameniace z nedostatku pohybu či starnúceho organizmu. Ide hlavne o obezitu a následne potom ochorenie srdca a ciev. Potvrdzuje to napríklad veľká štúdia z Anglicka, zameraná na tento prirodzený spôsob pohybu. Výskumy tiež zistili, že dostatok pohybu má iba desať percent populácie vo vyspelých krajinách. „ Dospelý človek prejde denne iba tisíc päťsto metrov, a to je naozaj málo,“ hovorí odborník v oblasti telovýchovy MUDr. Pavel Mitáš. Pre udržanie zdravej kondície je podľa neho treba prejsť aspoň sedem až osem kilometrov, čo predstavuje zhruba sto minúť chôdze.
Prirodzený pohyb
Výhodou je, že chodiť môže každý. A to je veľmi prirodzený spôsob pohybu, ktorý nepoškodzuje kĺby a väzy, nehrozí pri ňom veľké zranenie. Chôdza neodradzuje ani ľudí, ktorý majú nadváhu alebo zlý pohybový rozsah.
Na čo všetko má chôdza vplyv? Okrem toho, že zvyšuje energetický výdaj a prispieva tak k chudnutiu či k udržaniu váhy, má tiež pozitívny vplyv na hladinu tuku v krvi. Ten sa najviac podieľa na vzniku aterosklerózy, inak povedané upchávaniu ciev. „Navyše klesajú i hladiny krvného cukru, krvného tlaku, a naopak sa zvyšuje odolnosť proti stresu a bežnej každodennej záťaži,“ hovorí Pavel Mitáš. Pozitívne je podľa neho tiež to, že si ľudia, ktorý veľa chodia, udržia schopnosť pohybu až do vysokého veku. Zároveň ich menej ohrozujú zlomeniny. Bývajú totiž nielen obratnejší, ale tiež im v dôsledku osteoporózy nerednú kosti, pretože sú pravidelne zaťažované, a tým pádom silnejšie.
Najmenej pol hodiny
Samozrejme u väčšiny ľudí nemožno očakávať, že potrebnú dennú dávku nachodia pri bežných činnostiach. Ak sa má prejaviť pozitívny zdravotný efekt chôdze, je treba, aby to bol vytrvalostný pohyb trvajúci aspoň tridsať až štyridsať minút. K tomu, aby táto aktivita mala zmysel, je dobré pohybovať sa za určitej pulzovej frekvencie. Zjednodušene povedané, mali by ste sa trochu zadýchať, ale nie toľko, že by ste sa už pri hovorení zadrhávali. Vo vyššej frekvencii sa totiž srdce príliš namáha. Do svalov sa zároveň vyplavujú látky, ktoré spôsobujú, že sa pri pohybu necítite dobre a druhý deň Vás bolí telo. Preťažujúci pohyb tak prestáva byť užitočným, naopak môže škodiť.
Pružne a plynule
K dokonalosti je ešte dobré zvládnuť správnu techniku chôdze. V prvom rade je to plynulosť. „Tá je zaručená rovnakou dĺžkou kroku. Pri odlišnej dĺžke dochádza k rozdielnemu zaťažovaniu pravej a ľavej nohy,“ vysvetľuje Pavel Mitáš. Chôdza by mala byť pružná, čím sa odľahčí chrbtici a kĺbom. Ako to docieliť? Pri chôdzi sa najprv došliapne na pätu a postupne sa prenáša ťažisko tela dopredu k špičke. Pritom sa päta odľahčuje. K posilňovaniu drobných svalov na nohe je užitočné chodiť vo vhodnom teréne naboso. Inde sú ale naopak nutné pevné topánky.
Ako môžu pomôcť doplnky stravy?
Jedným z produktov, ktorý môže pri zvýšenej aktivite pomôcť Vaším kĺbom a svalstvu je unikátny doplnok stravy ArthroMedicus. Okrem glukosamín sulfátu a chondroitín sulfátu, obsahuje tiež veľké množstvo prírodných bioaktívnych látok. Ako už názov napovedá, ide o optimálnu a komplexnú výživu, prispievajúcu k účinnej a súčasne bezpečnej starostlivosti o pohybový aparát. Vyvážený bylinný komplex 11 bylín, obsiahnutých vo výrobku, zaisťuje nadštandardnú starostlivosť, ktorú zatiaľ neponúka žiadny iný z doposiaľ dostupných potravinových doplnkov predávaných v lekárni. ArthroMedicus chráni, vyživuje, regeneruje kĺbovú chrupavku, zmenšuje stuhnutosť kĺbov, väzov a šliach.