Aktívny pohyb je ideálnym spôsobom relaxácie
Pohyb v správnej miere udržuje v zdravom tele zdravého ducha. Udržuje v kondícii telo, mysli pomáha od stresu a celkovo prispieva k nášmu zdraviu. Ľudský druh si dokázal nájsť zábavu skoro v akomkoľvek prostredí a ročnom období. Športujeme sami, vo dvojiciach, v skupinách. Jazdíme na bicykli, na korčuliach, plávame, robíme turistiku, v zime sa skrývame pod strechou a hráme tenis, bowling, squash. Sú športy typické ako pre mužov, tak aj pre ženy. Špecifiká majú aj „mladé“ generácie.
Pohyb a šport môže so sebou priniesť bohužiaľ aj úskalia. Pokiaľ športujeme „nárazovo“, netrénované telo znáša aj menšiu záťaž omnoho horšie. Pri športe si musíme dávať pozor na úrazy veľkých kĺbov, podvrtnutie členku alebo kolena. Môžu nás bolieť úpony kĺbov zavinené ich preťažením. Veľmi často tiež zabúdame na dôležité pretiahnutie sa pred fyzickou záťažou, čo môže viesť k natiahnutiu svalu. Môžeme prísť tiež k tzv. „koňaru“ – čo je krvný výron spôsobený prudkým nárazom do svalu u kontaktných športov.
Ako týmto „nehodám“ predchádzať?
Dobré je neprepínať svoje sily a svoje možnosti. Je tiež dôležité rozpoznať hranicu, kedy je možné zvládnuť bolesť vlastnými silami a kedy nadišiel čas obrátiť sa na odbornú pomoc.
Ako prevenciu môžete použiť bylinné produkty Konskú masť či Konskú masť – bylinné liehové mazanie. Pred fyzickou záťažou je vhodná hrejivá verzia vyššie uvedených produktov a po športe aplikujte chladivú verziu, ktorá uľaví „ťažkým“ nohám a presilenému svalstvu. Športovci uprednostňujú Konskú masť – bylinné liehové mazanie, pretože lieh obsiahnutý v produkte sa rýchlo odparuje a tým sa aktívne látky dostanú rýchlejšie k pokožke. Okrem toho táto tekutá forma nezanecháva pocit mastnoty.
Z HISTÓRIE ŠPORTU
„Športovanie, ako ho vnímame dnes, má svoje korene v najstaršej činnosti ľudstva – vojne. Súčasťou výcviku armád boli vždy pohybové aktivity, súťaže a hry, ktoré mali vojaka fyzicky zoceliť, naučiť ho bojovému umeniu a rivalite voči súperovi. Mnoho dnešných športov si zachovalo znaky bojového umenia – lukostreľba, jazda na koni, najrôznejšie druhy zápasov alebo šerm. Historicky prvým účastníkom maratónu bol grécky vojak, ktorý bežal 42 km do Atén oznámiť víťazstvo svojej armády nad Peržanmi u mesta Marathonu. Ďalším zdrojom vývoja športu sú náboženské rituálne obrady. Obetné rituály vo forme súťaží pochádzajúcich z gréckeho mesta Olymp sa vyvinuli až k novodobým olympijským hrám. Mayská kultúra pomocou obradných loptových hier predpovedala budúcnosť.“